PIESZE WYCIECZKI Z TYMBARKU


do góry
    Łopień (961 m n.p.m.). Pętla z Tymbarku.
  • Znaki: czerwono-białe, rowerek z czerwonym paskiem, czarne, zielone, czerwono-niebieskie, rowerek z niebieskim paskiem i conajmniej jeszcze jeden.
  • Czas przejścia całej trasy: 3 h
  • Długość trasy: 11,2 km
  • Suma podejść: 530 m
  • Trudność: Trasa na podejściu stroma. Gdyby ktoś chciał pokonać ją rowerem, a nie jest wprawnym rowerzystą, dogodniej będzie w odwrotnym kierunku. W ostatnich latach trasa ta została rozpychana wobec czego przejechanie jej na rowerze jest dużo łatwiejsze niż dziesięć lat temu, dlatego przeciętny rowerzysta pokona ją bez trudu. Korzystając z wariantu rowerowego w odwrotnym kierunku dobrze trasę zacząć szlakiem rowerowym przez chodniki, ominiemy w ten sposób niezwykle stromy odcinek na Rydznik.


Trasę rozpoczynamy spod wiaty pod Rydznikiem (wschodni szczyt Łopienia) znajdującej się na skrzyżowaniu szlaku żółtego z Tymbarku na Mogielicę i szlaku rowerowego niebieskiego z Tymbarku na Łopień przez Chodniki.


Miejska Góra na tle Pasma Łososińskiego

Z tego miejsca kierujemy się leśną drogą na zachód, przechodzimy obok stacji przewojowo-napinającej nieczynnego od lat wyciągu narciarskiego. Stąd piękna panorama na Miejską Górę nad Limanową i Pasmo Łososińskie.

Jest to prywatny wyciąg orczykowy wykonany na początku lat 90 XX wieku, jego okresowe funkcjonowanie przypada też na XX wiek. Trasa łatwa o długości około 200m i różnicy wzniesień około 40 m. Górna stacja nawojowa znajduje się na wysokości 600 m n.p.m.


Paproć

Dochodzimy do szlaku rowerowego prowadzącego na Łopień z Tymbarku przez osiedle Podlas. Po około 150 metrach dochodzimy do skrzyżowania polnych dróg prosto w górę możemy iść na Rydznik (wschodni szczyt Łopeinia), tam spotkamy się ze znakami szlaku rowerowego na Łopień przez Chodniki. My idziemy w prawo za znakami szlaku rowerowego, na polanę Smagowskie z której roztacza się ciekawa panorama na Paproć, Pasierbiecką Górę i Kamionną. Na wspomnianym wcześniej skrzyżowaniu zauważamy znaki szlaku czarnego który ktoś namalował na istniejącym od lat szlaku rowerowym.


Szkoda że nie utrzymuje się już oznakowania szlaków. Te rowerowe przynajmniej nie wprowadzały w błąd.

Znaki szlaku czarnego na tym skrzyżowaniu są o tyle interesujące że nakazują nam skręt w lewo, czyli w stosunku do szlaku rowerowego było by to prosto pod górę na Rydznik, w zasadzie w przeciwną stronę od tego co autor miał na myśli. Szlak czarny robi nam więcej takich psikusów, czasem wygląda to tak jakby znakujący nie bardzo wiedział gdzie idzie. Kolejnym przykładem jest czarny znak nakazujący skręt w lewo na w zasadzie w miarę prostej ścieżce. Po lewej nie ma żadnej ścieżki za to za sto metrów szlak skręca w prawo by odbić znów w lewo. Wracając do Tymbarku w połowie polany Myconiówka czarny znak nakazuje skręt w lewo, problem w tym że do Tymbarku idziemy przez polanę prosto, gdybyśmy poszli w lewo zeszlibyśmy do Dobrej. Być może znakujący miał okresowe przebłyski pomysłowości i chciał zaznaczyć każdy lekki meander szlaku, powinien być jednak konsekwentny i znakować każde lekkie załamanie szlaku - takich rzeczy nie robi się.

Od wyżej wspomnianego skrzyżowania na skraju polany Smagowskie, powyżej osiedla Podlas Tymbark idziemy za znakami szlaku rowerowego, wygodną szeroką leśną drogą. W pobliżu Łopienia Środkowego zwanego Wiśnia z tej wygodnej leśnej drogi skręcamy na południe. Tu trzeba uważać aby nie pójść prosto za naszym wygodnym traktem. Tu idziemy pod górę w kierunku domku myśliwskiego. W młodniku skręcamy ze szlaku w prawo idąc starą nieznakowaną ścieżką na polanę Myconiówka. Młodnik ten pod koniec XX wieku był zarastająca polaną obecnie to regularny las. Na Myconiówce jeśli chcemy możemy podejść do źródełka znajdującego się na północno wschodnim krańcu polany. Z Myconiówki podążamy za szlakami na szczyt Łopienia.


Mogielica widziana z dolnej części Polany Jaworze


Ostra widziana z górnej części Polany Jaworze

W drodze powrotnej aby nie wracać tak samo kierujemy się w kierunku polany Hochołówka. Z tej polany idziemy za znakami do domku myśliwskiego. Koło domku myśliwskiego idziemy prosto za znakami szlaku rowerowego do Tymbarku.


Widny Zarębek oferuje piękne widoki


W tle ledwo widoczna babia Góra, Luboń Wielki, na pierwszym planie stoki Ćwilina

Łagodnie schodząc docieramy do wschodniego szczytu Łopienia o nazwie Rydznik, skąd roztacza się piękna panorama na Tymbark. Możemy wracać za znakami szlaku rowerowego lub skrócić sobie drogę schodząc ze szlaku w lewo. Skrót ten odchodzi od szlaku około 200 metrów od punktu widokowego. Idziemy teraz stromo w dół dochodzimy do skrzyżowania dróg nad osiedlem Podlas Tymbark na skraju polany Smagowskie. Droga którą schodzimy to ta droga w którą chciał nas wpakować na podejściu szklak czarny.


Ćwilin, Lubogoszcz, Śnieżnica


Gdy skręcimy lekko w lewo trafimy w okolice źródełka skąd prowadzi droga do Dobrej... Do Tymbarku idziemy prosto...


Panorama Tymbarku z Rydznika

Adam Kapturkiewicz, 2015


do góry

Na Mogielicę (1171 m n.p.m.). Znaki żółte, czas przejścia około 4 godziny, z powrotem 3 godziny, długość trasy 14km, różnica wzniesień 770m.

Szlak zaczyna się koło stacji PKP, skąd wyruszamy ulicą Armii Krajowej w kierunku rynku, dochodzimy do kościoła w Tymbarku. Koło kościoła odbijamy w boczną uliczkę (ul. Kościelna) idąc w kierunku południowym, przecinamy szosę Limanowa - Mszana Dolna, przechodzimy koło stacji benzynowej, kierujemy się drogą asfaltową w kierunku osiedla Podlas. Po paru minutach dochodzimy do rozstaju dróg na którym znajdują się znaki szlaku rowerowego. Skręcamy w lewo idąc za znakami żółtymi. Żółty szlak obchodzi górę Łopień, nieznacznie tylko przecinając jego wschodnie zbocza. Idąc za znakami żółtymi dochodzimy do drogi ze Słopnic na przełęcz Rydza Śmigłego. Z drogi tej rozciągają się piękne widoki, idziemy teraz wzdłuż Czarnej Rzeki. Kierując się żółtym szlakiem niedługo z niej zbaczamy, schodzimy na mniejszą dróżkę prowadzącą w las.

Rozpoczynamy długie podejście północno - wschodnim zboczem Mogielicy, szlak jest stromy. Po drodze napotykamy (w okresie jesiennym) dzikie maliny. Niedaleko szczytu spotykamy znaki zielone, prowadzące z przełęczy słopnickiej. Od tego miejsca jest około 15 minut do szczytu.

    Powrót:
  • Tą samą drogą do Tymbarku. (3 godziny)
  • Zejście za znakami niebieskimi do Jurkowa (około 1.30 godziny), skąd dojazd do Tymbarku z przystanku PKS.
  • Zejście za znakami zielonymi na przełęcz Rydza Śmigłego, skąd można zejść do przystanku PKS w Jurkowie, lub wrócić przez górę Łopień do Tymbarku.
  • Za znakami zielonymi schodzimy na przełęcz Ostra-Cichoń (około 2.30 godziny), skąd dojeżdżamy do Limanowej autobusem. Z Limanowej dojeżdżamy do Tymbarku autobusem lub Pociągiem.
  • Za znakami niebieskimi schodzimy do Szczawy (około 2 godziny), skąd dojeżdżamy do Limanowej lub Mszany Dolnej autobusem, a następnie do Tymbarku pociągiem lub autobusem.


do góry

Na Łopień (961 m n.p.m.). Znaki żółte lub czerwono - niebieskie, czas przejścia około 2 godziny, z powrotem około 1 - 1.30 godziny, długość trasy 7,8km, różnica wzniesień 550m.

Szlak zaczyna się koło stacji PKP, skąd wyruszamy ulicą Armii Krajowej w kierunku rynku, dochodzimy do kościoła w Tymbarku. Koło kościoła odbijamy w boczną uliczkę (ul. Kościelna) idąc w kierunku południowym, przecinamy szosę Limanowa - Mszana Dolna, przechodzimy koło stacji benzynowej, kierujemy się drogą asfaltową w kierunku osiedla Podlas. Po paru minutach dochodzimy do rozstaju dróg na którym znajdują się znaki szlaku rowerowego. Tutaj skręcamy w prawo idąc czerwono - niebieskim szlakiem rowerowym. Z tego miejsca mamy 5,8km do szczytu Łopienia. Dochodzimy do osiedla Podlas, idąc cały czas za szlakiem rowerowym wchodzimy w las, tu jeszcze przechodzimy koło dwóch domów. Wychodzimy na polanę na której znajduje się myśliwska "ambona". Zaczynamy podchodzić pod szczyt Łopienia. Będąc mniej więcej w 80% naszej drogi na szczyt po stromym podejściu przechodzimy przez górski strumień. Czeka nas jeszcze jedno strome podejście. Po pewnym czasie dochodzimy do polany porośniętej suchą trawą i młodymi drzewkami iglastymi. Można powiedzieć że jesteśmy już na szczycie chociaż do rzeczywistego szczytu Łopienia dzieli nas 2,5 km. Łopień jest długim grzbietem w związku z czym droga na szczyt nie będzie już zawierała stromych podejść "u góry" jest raczej równo.

Do szczytu możemy dojść szlakiem rowerowym, mijając leśniczówkę oraz następnie dwie polany. W północno - wschodnim krańcu polany Myconiówka, na której wylatuje zielony szlak z Dobrej, znajduje się źródełko. Przechodząc Myconiówke wchodzimy w las po chili wychodzimy na polanę szczytowa zwaną Jaworze. Poniżej szczytu Łopienia na zachodnim stoku znajduje się rewelacyjny punkt widokowy gdzie stoi krzyż obecnie jest złamany przez wiatr, teraz stoi mniejszy drewniany.

    Powrót:
  • Tą samą drogą do Tymbarku. (1- 1.30 godziny)
  • Schodzimy jednym z szlaków rowerowych do Tymbarku. (około 1.30 godziny)
  • Za znakami zielonymi schodzimy do Dobrej (około 1 godzina), skąd do Tymbarku dostajemy się autobusem lub pociągiem.
  • Za znakami zielonymi schodzimy na przełęcz Rydza Śmigłego, następnie do Jurkowa, skąd do Tymbarku dostajemy się autobusem. (około 1 godzina)


do góry

Na Paproć (645 m n.p.m.). Znaki zielone, czas przejścia około 1.30 godziny, z powrotem około 1 godzina, długość trasy 3km, różnica wzniesień około 200m.

Wycieczkę zaczynamy od restauracji "Duet", podążamy zielonym szlakiem, drogą asfaltową wzdłuż rzeki Łososiny, po chwili skręcamy w prawo przechodząc przez most, następnie wchodzimy na następny most położony nad rzeką Słopniczanką. Po wejściu w las i przejściu kilkudziesięciu metrów zaczyna się strome podejście lecz krótkie. Dochodzimy do polany z której roztacza się piękny widok na położony w dole Tymbark, dolinę Łososiny i najbliższe szczyty.

Powrót:
  • Tą samą drogą do Tymbarku. (1 godzina)

    do góry

    Na Kostrzę (720 m n.p.m.). Znaki zielone, czas przejścia około 2 godziny, z powrotem około 1.50 godziny, długość trasy 4,5km, różnica wzniesień około 340m.

    Wycieczkę rozpoczynamy przy restauracji "Duet", skąd początkowo idziemy znakami zielonymi drogą w kierunku Dobrej. Po około 1km. szlak opuszcza szosę, skręcając w prawo drogą prowadzącą do Piekiełka - tutaj niedługo skręca w lewo (w kierunku północnym) w niedużą dróżkę, wspinając się na południowe stoki Zęzowa (705m.). Sam szczyt tej góry zostawiamy po prawej stronie i schodzimy w dół do osiedla Bednarki. Stąd stromo lasem aż na sam szczyt Kostrzy.

    Więcej o Kostrzy - dział - Góry Beskidu Wyspowego
      Powrót:
    • Tą samą drogą do Tymbarku. (1.50 godziny)
    • Schodzimy szlakiem zielonym do Jodłownika, skąd dojeżdżamy do Tymbarku autobusem.


    do góry

    Na Kamionną (801 m n.p.m.). Znaki niebieskie, czas przejścia około 3 godziny, z powrotem około 2.30 godziny, długość trasy 8km, różnica wzniesień około 415m.

    Początek znków przy stacji PKP, skąd wyruszamy w kierunku północno - wschodnim. Początkowo idziemy szosą prowadzącą do Piekiełka, następnie koło oczyszczalni ścieków ZPPPS Tymbark S.A. skręcamy w lewo, na drogę pnącą się pod górę (zwaną Kopaną Drogą). Po drodze mijamy wsie: Kisielówka i Pasierbiec. Wiele miejsc widowiskowych, panoramy doliny rzeki Łososiny, obniżenia limanowskiego i Beskidu Wyspowego z jego najwyższym szczytem Mogielicą (1170m.).

      Powrót:
    • Tą samą drogą do Tymbarku. (około 2.30 godziny)
    • Bez znaków przez Pasierbiec schodzimy do Łososiny Górnej, skąd do Tymbarku dojazd pociągiem.

    Adam Kapturkiewicz, 1999

  • wstecz   dalej