Paproć

          PAPROĆ (645 m) - szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego, położony na granicy trzech gmin: Limanowa miasto, Limanowa wieś i Tymbark. Widoki ze szczytu ograniczone są ścianą lasu.

          W nazewnictwie lokalnym Paproć określa się również jako Koszarską Górę od położonej u jej północno-wschodnich stoków wsi Koszary lub Rysią Górę. Przez widokowy grzbiet wiedzie zielony szlak z Limanowej do Szczyrzyca. W pogodne dni z partii szczytowych można zobaczyć wieże kościelne Krakowa i kominy Nowej Huty, na południe z kolei piękna panorama na Beskidy i Tatry.

          Niedaleko szczytu stoi ciekawa kaplica p.w Matki Boskiej Królowej Beskidów, wybudowana przez wiernych z okolicy jako wotum na przełom tysiącleci. Projekt budowy kaplicy na Paproci powstał już w latach pięćdziesiątych, a jego autorką była Anna Duchnik z Piekiełka. W realizację tego, pomysłu zaangażował się Klub Krajoznawczy "Elita Włóczęgów" z Jakubem Rysiem i Zenonem Duchnikiem na czele. Budowę zakończono latem 2000 roku, w trakcie obchodów Roku Milenijnego. Dzięki ks. Prałatowi Ryszardowi Stasikowi z Łososiny Grn. odbywają się tu w każdą niedzielę polowe msze św Wspomniany wyżej Klub Krajoznawczy organizuje co roku na Paproci spotkania modlitewne "O bezpieczne lato i czyste środowisko" gromadzące turystów z całej Limanowszczyzny.

          Stokami Paproci oraz grzbietem głównym przechodzą szlaki rowerowe znakowane przez Urząd Gminy w Tymbarku. Początek tych szlaków (tablice informacyjne) znajduje się we wschodniej części Tymbarku, nad rzeką Słopniczanką, przy zielonym szlaku turystycznym.
wstecz   dalej