Postacie związane z Beskidem Wyspowym

Armiński Franciszek 1789-1848 Astronom, urodzony w Tymbarku. Zaproponował budowę obserwatorium astronomicznego w Warszawie, którego został dożywotnim dyrektorem.
Berling Zygmunt 1896-1980 Urodzony w Limanowej. Do 1939 roku zawodowy oficer Wojska Polskiego, później współpracownik NKWD i działacz prokomunistyczny, zdegradowany i skazany na śmierć za zdradę, mianowany przez Stalina dowódca polskich jednostek przy Armii Czerwonej, wysoki urzędnik państwowy w PRL, prawnik.
Brodziński Kazimierz 1791-1835 Urodzony w Królówce koło Bochni, część dzieciństwa spędził w Rajbrocie. Poeta epoki sentymentalizmu, historyk, teoretyk i krytyk literacki, tłumacz, publicysta.
Kwit Piotr 1929-2002 Artysta ludowy (rzeźbił i malował) urodzony w Zalesiu gdzie spędził większość życia. Jego prace pokazują góry, przyrodę oraz przede wszystkim ptaki, które pokochał. Samego Kwita porównywano niejednokrotnie do św. Franciszka z Asyżu. Mimo braku szkolnego wykształcenia, był człowiekiem wykształconym, który uczył się całe życie. Był znawcą muzyki poważnej, grał na kilku instrumentach oraz komponował muzykę, choć jej nigdy nie zapisywał.
Szajnocha Władysław 1857-1928 Władysław Szajnocha jest autorem atlasu geologicznego Galicyi. Jest to pierwsza profesjonalna, seryjna edycja mapy geologicznej Polski. Powstała w wyniku ponad dwudziestopięcioletniej pracy grona polskich geologów, mimo trudności stawianych przez władze centralne w Wiedniu oraz władze krajowe. Prace trwały od 1884 roku, do 1914, czyli do wybuchu I Wojny Światowej.
Jaki jest związek Władysława Szajnochy z Beskidem Wyspowym? Urodzony we Lwowie, od dzieciństwa związany jest ze Śląskiem Cieszyńskim gdzie zmarł podczas prowadzonych prac geologicznych. Prowadził je do końca życia pomimo złego stanu zdrowia i podeszłego już wieku. Związany z Tatrami jako prezes oraz wieloletni członek Towarzystwa Tatrzańskiego.
Z Beskidem Wyspowym wiąże go praca nad wspomnianym atlasem geologicznym Galicyi. Teren Beskidu Wyspowego obejmują zeszyty V (1895) i Zeszyt XI (1902). Zeszyt piąty zawiera arkusze: Biała i Bielsko (I. 5 ), Żywiec i Ujsoły ( I. 6, 7 ), Maków (II. 6 ), Rabka i Tymbark ( III. 6 ). Zeszyt jedenasty zawiera arkusze: Wadowice (II.5), Wieliczka i Myślenice(III.5), Bochnia i Czchów(IV.5), Nowy Sącz(IV.6). Prócz samych map wartościowe są teksty do zeszytów zawierające opisy geologicznych wycieczek po Beskidzie Wyspowym z końca XIX i początku XX wieku.
Turska Zofia 1894-1975 Urodzona w Stubnie. Była ostatnią dziedziczką Tymbarku od 1924 do 1945 r.
Pierwsi członkowie Podhalańskiej Spółdzielni Owocarsko-Warzywniczej W artykule tym poznamy imiona i nazwiska pierwszych członków Podhalańskiej Spółdzielni Owocarsko-Warzywniczej w Tymbarku. Dowiemy się też kiedy powstała "Owocarnia", czyli dzisiejsza marka soków Tymbark.
wstecz   dalej