KRÓTKI OPIS CIEKAWYCH MIEJSC I WIDOKÓW

Beskid Wyspowy jest stosunkowo łatwo dostępny. Idealną bazą wypadową w tę oryginalną krainę jest miasteczko Tymbark.

Tak jak w całych Karpatach Polskich przebiega tędy wiele znakowanych szlaków turystycznych, niemniej jednak Beskid Wyspowy należy do obszarów słabo zagospodarowanych turystycznie. Brak tu w ogóle górskich schronisk poza schroniskiem PTTK na Luboniu Wielkim. Istnieją też: Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na Śnieżnicy, baza szkoleniowo - wypoczynkowa na Lubogoszczy oraz sezonowo letnia baza namiotowa na Polanie Wały pod Krzystonowem.

Przez Tymbark przebiegają trzy szlaki górskie zielony, niebieski i żółty, a także trzy szlaki rowerowe. Bliskość gór doskonale sprzyja wypadom na szczyty Beskidu Wyspowego, można się z powodzeniem wybrać na jednodniowe wycieczki na góry Paproć, Zęzów, Kostrza, Łopień lub Mogielica, oraz na inne pobliskie góry bez potrzeby dojazdu. Z wszystkich gór otaczających Tymbark można podziwiać piękne widoki lecz najpiękniejszymi szczytami są Łopień z swoimi polanami oraz jaskiniami, i najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego Mogielica. Z wzniesień Paproci, Zęzowa, Łopienia można podziwiać panoramę Tymbarku. Na szczyty Beskidu Wyspowego można wyjechać rowerem, czemu sprzyjają szlaki rowerowe na pobliskie góry Paproć, Zęzów, Łopień. Szczyty Beskidu Wyspowego mogą poszczycić się pięknymi polanami; do najpiękniejszych należą: polany na Łopieniu, Jasieniu, Ćwilinie, Mogielicy oraz ciąg polan na Sałaszu i Jaworzu.

Pociąg 'retro' Chabówka - Nowy Sącz

Tymbark jest doskonałym miejscem na wypady w rejon całego Beskidu Wyspowego, sprzyja temu dobre połączenie autobusowe jak i kolejowe z resztą regionu. Dodatkową atrakcją jest zabytkowa "lokomotywa retro" przemierzająca trasę Chabówka - Nowy Sącz w okresie letnim.

Przez Beskid Wyspowy prowadzi jedna z najładniejszych linii kolejowych w Polsce, łącząca Chabówkę, Rabkę, Mszanę Dolną, Tymbark i Limanową z Nowym Sączem (śródkarpacka linia kolejowa). Kolejka pnie się malowniczo po stokach gór, aby na stoku Śnieżnicy (Kasina Wielka) osiągnąć swój najwyższy punkt - 570 m.

Osoby posiadające własny samochód lub rower mogą podziwiać wspaniałe widoki z dróg położonych między szczytami Beskidu Wyspowego.

    Do najładniejszych tras należą szosy:
  • z Tymbarku do Mszany Dolnej przez Gruszowiec,
  • z Limanowej do Kamienicy przez Ostrą,
  • z Limanowej do Nowego Sącza przez Wysokie,
  • z Mszany Dolnej do Kamienicy przez Szczawę.

Piękne widoki można podziwiać też na drodze z Jurkowa do Półrzeczek, skąd można przejechać drogą kamienistą przez góry do Szczawy, lecz ta droga jest zamknięta dla ruchu samochodowego, ale wspaniale nadaje się na przejazd rowerem, droga ta przechodzi pod szczytem Mogielicy.

Piękne krajobrazy możemy oglądać z drogi ciągnącej się wzdłuż Czarnej Rzeki w Słopnicach, - naprawdę warto zobaczyć.

Większość szlaków górskich wspaniale nadaje się na przemierzanie ich rowerem - oczywiście górskim.

Zimą są doskonałe warunki na uprawianie narciarstwa, w Tymbarku istnieje orczykowy wyciąg narciarski, na górze Łopień (osiedle Podlas) o długości około 200m. Wyciągi są też w Limanowej, Kasinie Wielkiej.

Amatorzy darów natury nie będą zawiedzeni w okresie jesiennym ponieważ w tutejszych lasach dużo jest dzikich malin oraz jagód, nie trundo tutaj też o grzyby które można z powodzeniem znaleźć tuż przy szlaku.

Adam Kapturkiewicz, 1999

wstecz   dalej