TRASY ROWEROWE - Tymbark

do góry

Trasa rowerowa na Mogielice przez Chodniki. Znaki: żółte (na początku czerwono-niebieskie), czas przejazdu: 108 minut, długość trasy: 10,66 km, różnica wzniesień: 770 m, wysokość góry: 1170 m, z powrotem 73 minut.

Trudność: Na początku trasy szlak jest bardzo łatwy do przejazdu i malowniczy. Z początku jedziemy szlakiem rowerowym na Łopień a potem drogą wzdłuż Czarnego Potoku. Po około 58 minutach gdy dojedziemy do miejsca w którym szlak żółty łączy się z drogą z przełęczy Chyszówki zaczyna się bardzo strome podejście na Mogielice od tego miejsca niemal cały czas prowadzi się rower na szczyt Mogielicy.

Czasy przejazdu podane bez przerw na odpoczynek, należy więc doliczyć indywidualnie według potrzeb czas odpoczynku. Z uwagi na piękne widoki czas przejazdu na Mogielice na pewno znacznie się wydłuży.

Trasę zaczynamy identycznie jak w przypadku trasy na Łopień przez Chodniki, z rynku w Tymbarku. Jedziemy ulicą Kościelną za znakami szlaku rowerowego czerwono-niebieskiego. Ulicą Kościelną po 890m dojeżdżamy do skrzyżowania, przejeżdżamy je, i jedziemy prosto pod górę koło stacji benzynowej, po 1,57 km i 8 minutach od rynku dojeżdżamy do znaków informacyjnych dla rowerzystów. Kierujemy się drogą w lewo. Po paru metrach kończy się asfalt jedziemy teraz polami. Po 15 minutach dojeżdżamy do domu, jedziemy dalej w górę. Wjeżdżamy do lasu droga się wyrównuje jedziemy prosto szlakiem rowerowym czerwono-niebieskim i przechodzącym tędy szlakiem żółtym na Mogielice. Po 17 minutach wyjeżdżamy z lasu jedziemy prosto między polami. Po 23 minutach wjeżdżamy w las. Mamy dwie drogi wybieramy lewą ponieważ jest przejezdna i stromym podjazdem skręcamy w prawo. Po wyjechaniu do góry droga wyrównuje się po 4 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania dróg. Środkowa droga jest szlakiem rowerowym, droga w lewo to szlak żółty na Mogielice, którym teraz podążamy. Po dwóch metrach skręcamy w lewo zjeżdżając z drogi na ścieżkę za znakami żółtymi. Po prawej stronie znajduje się ambona myśliwska. Jedziemy chwilę skrajem polany po czym wjeżdżamy w las. Po 30 minutach dojeżdżamy do strumienia. Po przejechaniu strumienia ścieżka jest na długim odcinku porośnięta cierniami więc osoby bojące się o swoje nogi powinny tutaj raczej prowadzić rower.

Po około 36 minutach wyjeżdżamy z lasu na drogę ciągnącą się wzdłuż Czarnego Potoku. Jedziemy nią w prawo pod górę. Droga jest w bardzo dobrym stanie rozciągają się tu bardzo piękne widoki nad wodami Czarnego Potoku znajdują się osuwiska które odsłaniają osadowe warstwy skał. Możemy tutaj dokładnie zaobserwować jak formowały się warstwy. Przez jakiś czas jedziemy drogą po czym zjeżdżamy z drogi głównej jadąc za żółtym szlakiem. Po 50 minutach wjeżdżamy w las droga nadal jest bardzo dobra. Po 58 minutach dojeżdżamy do pięknej polanki. Po zjechaniu z polany w las przechodzimy przez strumień. Przez cały czas od wjechania w las spotykamy źródło Czarnego Potoku lub osuwiska powstałe w wyniku działania wezbranych wód Czarnego Potoku. Po przejściu przez potok droga przez parę metrów nie na daje się do jazdy z powodu kamieni. Lecz po paru metrach można znowu jechać. Żółty szlak staje się bardziej stromy ale przejezdny, droga jest dobra. Po 66 minutach dojeżdżamy do polany. Jedziemy w lewo w kierunku stromego szlaku na północnym stoku Mogielicy. Od tego momentu szlak jest tak stromy że większość dalszej drogi prowadzimy rower. W niektórych miejscach da się jechać lecz odcinków takich jest mało. Po 94 minutach dojeżdżamy do skrzyżowania szlaku żółtego z szlakiem zielonym na przełęcz między Cichoniem a Ostrą. Tutaj szlak staje się przejezdny. Można podziwiać rozległe widoki jesteśmy na największym szczycie Beskidu Wyspowego. Po 108 minutach i 10,66km wyjeżdżamy na szczyt Mogielicy.

    Powrót:
  • Tą samą trasą - 73 minuty.
A. Kapturkiewicz, 1999
wstecz   dalej