Narty w Beskidzie Wyspowym

Beskid Wyspowy wbrew pozorom od lat sprzyja osobom kochającym sporty zimowe. Na terenie Beskidu Wyspowego i na jego obrzeżach funkcjonuje kilka wyciągów narciarskich, oświetlonych z zapleczem gastronomicznym z wypożyczalniami sprzętu narciarskiego oraz z możliwością nauki jazdy na nartach. Wszystkie wyciągi posiadają opiekę ratowników.

Trasy są zróżnicowane pod względem trudności, warto przed wyjazdem zajrzeć na strony internetowe stacji narciarskich i zapoznać się z warunkami panującymi na interesującycm nas wyciągu.

Trasy narciarstwa biegowego znajdują się w Lubomierzu – Rzekach, oraz ostatnio otwarte na Mogielicy i Gorcach - Koninki.

Beskid Wyspowy to nie tylko wyciągi, od dawna istniejące drogi tak zwane stokówki są idealne do narciarstwa biegowego czy turystyki narciarskiej. Długa sieć stokówek oplata Mogielicę wraz z Jasieniem, to wymarzone trasy które można połączyć z grzbietowym spacerem. Wygodnymi drogami leśnymi możemy cieszyć się na Łopieniu, Ćwilinie czy w Paśmie Łososińskim.

Turyści narciarscy mogą w Beskidzie Wyspowym pokonać piękne trasy grzbietami górskimi. Dłuższe pasma jak Pasmo Łososińskie są do tego wymarzone. Istnieje wiele możliwości tworzenia swoich tras, przykładowo możemy wyjść na Mogielicę, a następnie pokonać trasę poprzez polanę stumorgową, Krzystonów, Jasień – to piękna wędrówka grzbietami górskimi.

Ciekawą propozycją jest też wejście na Ćwilin z Jurkowa, następnie wędrówka jego grzbietem w kierunku przełęczy pod Czarnym Działem, zdobycie Czarnego Działu, Wsołowej oraz opcjonalnie Grunwaldu i zakończenie wycieczki w Mszanie Dolnej. Stopień trudności tras, ich walory widokowe zależą tylko od kreatywności narciarza, umiejętności posługiwania się mapą i literaturą turystyczną.

Miłośnicy mocnych wrażeń i szybkich zjazdów poza trasą znajdą tutaj również coś dla siebie. Do tego odpowiednie są najwyższe wzniesienia jak Mogielica, Jasień, Śnieznica czy Luboń Wielki. Należy tylko znaleźć swoją linię przez rzadki stromy bukowy las.

W Beskidzie Wyspowym każdy narciarz znajdzie odpowiednie trasy dla siebie.

Adam Kapturkiewicz 2012-2014
wstecz   dalej