Przełęcz Gruszowiec

Przełęcz Gruszowiec (683 m n.p.m.) – piękna przełęcz oddzielająca jedne z najbardziej charakterystycznych szczytów Beskidu Wyspowego – Ćwilin i Śnieżnicę. Przez przełęcz przechodzi droga krajowa nr 28, odznaczająca się dużymi walorami turystycznymi, ciągnie się ona przez całe polskie Beskidy, z zachodu na wschód.

Z przełęczy widoki w kierunku wschodnim Łopień , w kierunku zachodnim Lubogoszcz, Luboń Wielki dobrze rozpoznawalny z powodu wieży przekaźnika. Przy sprzyjających warunkach piękny widok na Babią Górę.

Spod przełęczy w kierunku zachodnim wypływa potok Kotówka który jest dopływem Kasińczanki, w kierunku wschodnim potok Łososinka będący dopływem Łososiny.

Przechodzi tędy niebieski szlak z Ćwilina na Śnieżnicę oraz szlak zielony łącznikowy doprowadzający do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego na Śnieżnicy.

Na przełęczy wieś o tej samej nazwie, znajduje się tutaj przystanek PKS (po obu stronach jezdni), „Bar pod Cyckiem”. Z zabytków murowana kapliczka p.w. świętych Piotra i Pawła oraz pomnik ku czci pomordowanych mieszkańców przez Hitlerowców w czasie II Wojny Światowej. Nieco powyżej przełęczy nad ostatnimi zabudowaniami prawdopodobnie betenowe stanowisko obserwacyjno strzelnicze.

Wieś została spacyfikowana przez wojska hitlerowskie 1 września 1944 r., w odwecie za zorganizowaną tutaj przez partyzantów zasadzkę na transport niemiecki. Hitlerowcy zamordowali wtedy 36 osób i spalili 12 domów. Po tych wydarzeniach okupant nakazał wyciąć po obu stronach drogi szerokie pasy lasu, aby zapobiec ewentualnym zasadzkom.

Adam Kapturkiewicz
wstecz   dalej