Frater - piwo od cystersów wchodzi na rynek

Szczyrzyc, 27.03.2004


Ojcowie cystersi ze Szczyrzyca w Małopolsce powracają do swoich najlepszych tradycji. Razem z Browarem Belgia opactwo wprowadza na rynek pierwsze piwo klasztorne w Polsce. Piwo od cystersów będzie się nazywało Frater i będzie warzone według starej receptury.

Frater to piwo produkowane z najlepszych składników przy użyciu zaawansowanej technologii. Jego receptura łącząca tradycyjne i nowoczesne elementy została przygotowana po dokładnym przestudiowaniu starych dokumentów, które cystersi ze Szczyrzyca odnaleźli w 1949 r. Dokumenty te zawierały pełny opis surowców używanych przy powstawaniu trunku w początkach XX wieku, jak również instrukcje dotyczące samego procesu warzenia, czyli temperatury, ilości surowców i czasu warzenia.

Do wyprodukowania piwa Frater użyto tej samej jakości unikalnego słodu, jaki był produkowany w przeszłości w przyklasztornych "słodowniach klepiskowych". Dzięki niemu piwo ma piękny, ciemniejszy niż zazwyczaj kolor oraz charakterystyczny delikatny posmak.

Drugi kluczowy składnik Fratera to woda. Dawne dokumenty informują, że gwarancją wysokiej jakości klasztornego piwa był smak wody czerpanej ze studni. Dlatego woda używana przy produkcji Fratera także pochodzi ze studni i posiada te same cechy, które decydowały o jakości piwa w przeszłości.

Browar w Szczyrzycu przez kilka wieków był wizytówką zakonników, którzy przebywają w tej miejscowości od XIII w. Z czasem zakład produkujący piwo nie wytrzymał konkurencji w nowej rzeczywistości gospodarczej. Został zamknięty w połowie lat 90. ubiegłego wieku, m.in. ze względu na brak środków na jego modernizację.

Przed kilkoma laty mnisi postawili na hodowlę krów rasy polskiej czerwonej. Wybudowali nowoczesną oborę. Mają ponad 100 sztuk bydła. W przyszłości zamierzają produkować z mleka różnego rodzaju sery. Później ojcowie zajęli się produkcją wody mineralnej o nazwie "Źródła Ojców Cystersów ze Szczyrzyca". Teraz do tej działalności zostanie dołączona także produkcja piwa. Wszystkie zyski mają zostać przeznaczone na działalność opactwa i rozwój Szczyrzyca.

Pojawienie się piwa klasztornego na polskim rynku wynika w dużej mierze z popularności, jaką cieszą się tego rodzaju trunki w Europie i na świecie. Mnisi warzą piwo od wieków, ale dopiero kilkadziesiąt lat temu rozpoczęli działalność komercyjną związaną ze swoimi produktami. Są klasztory, które same zajmują się rozpowszechnianiem piwa i są takie, które udzielają licencji na swój produkt browarom, a w zamian otrzymują opłatę. Na podobnych warunkach opiera się współpraca Browaru Belgia i opactwa ojców cystersów w Szczyrzycu.

KAI (kdr //per)
http://e.kai.pl/ Katolicka Agencja Informacyjna
wstecz   dalej