Szczyrzyc: będzie piwo od cystersów

Szczyrzyc, 17.03.2004


Browar Belgia i reprezentująca opactwo cystersów w Szczyrzycu k. Limanowej spółka Dominium podpisali kontrakt na produkcję piwa. Umowa wieńczy kilkuletnie starania browaru o wykorzystanie unikatowej receptury cysterskiej - pisze "Dziennik Polski".

Browar w Szczyrzycu przez kilka wieków był wizytówką zakonników, którzy przebywają w tej miejscowości od XIII w. Z czasem zakład produkujący piwo nie wytrzymał konkurencji w nowej rzeczywistości gospodarczej. Został zamknięty w połowie lat 90. ubiegłego wieku, m.in. ze względu na brak środków na jego modernizację.

Przed kilkoma laty mnisi postawili na hodowlę krów rasy polskiej czerwonej. Wybudowali nowoczesną oborę. Mają ponad 100 sztuk bydła. W przyszłości zamierzają produkować z mleka różnego rodzaju sery. Później ojcowie zajęli się produkcją wody mineralnej o nazwie "Źródła Ojców Cystersów ze Szczyrzyca". Teraz do tej działalności zostanie dołączona także produkcja piwa. Wszystkie zyski mają zostać przeznaczone na działalność opactwa i rozwój Szczyrzyca.

Browar Belgia, znany m.in. z produkcji "Holstena", ma w Polsce nowoczesny zakład w okolicach Kielc. Zatrudnia 300 osób. W ubiegłym roku sprzedał ponad 1 mln hektolitrów piwa. "Cysterskie" ma trafić na rynek pod koniec marca.

Opactwo w Szczyrzycu k. Limanowej zostało założone w 1234 r. Czczony jest tam obraz Matki Bożej Szczyrzyckiej, koronowany w 1938 r. przez abp. Adama Stefana Sapiehę. W 1984 r. obraz został ukoronowany papieskimi koronami, które rok wcześniej poświęcił na Jasnej Górze Jan Paweł II.

Zakon cystersów powstał w XI w. w ramach ruchu odnowy życia monastycznego. Wywarł olbrzymi wpływ na kulturę średniowiecznej Europy, szczególnie w dziedzinie architektury i sztuki sakralnej. Do Polski cystersi przybyli w XII w., kładąc podwaliny pod polskie chrześcijaństwo i kulturę. W Polsce są cztery opactwa cystersów: w Krakowie-Mogile, Jędrzejowie, Wąchocku i Szczyrzycu.

KAI (kdr //per)
http://e.kai.pl/ Katolicka Agencja Informacyjna
wstecz   dalej