Jaki smartfon jako GPS dla turysty

Wybór jest prosty ma on być wstrząso i wodoodporny, zalety takiego rozwiązania są ogromne, nie musimy trząść się o telefon który będzie użytkowany w terenie, czasami w trudnych warunkach atmosferycznych.

W Polsce mamy ułatwione zadanie ponieważ w przystępnych cenach dostępne są dwa modele Xcover2 (debiut początek 2013) i Xcover3 (debiut II kwartał 2015). Xcover3 ma nieco lepsze parametry, telefon właśnie wszedł do sprzedaży. Do niedawna dostępny był ciekawy mały smartfon Sony Xperia Active, te obecnie sprowadzane z Chin podobno są marnej jakości i nie mają wiele wspólnego z pierwowzorem. Zajmiemy się tutaj tańszym rozwiązaniem bo oczywiście są i droższe modele jak Samsung S4 / S5 Active lub wodoodporne ale już nie wstrząso Sony Z3 / Z3 compact. Na rynku znajdują się też odporne na wszystko modele firm kojarzących się z produkcją maszyn, są one jednak wielkością zbliżone do przysłowiowej cegły.


Pancerne telefony

Na wstępie trzeba od razu wyjaśnić taktykę producenta dotyczącą odpornych smartfonów. Jeśli urządzenie ma posłużyć bez uszczerbku dłużej niż gwarancja jest albo bardzo drogie, jeśli cena jest przystępna to czegoś mu brakuje. To celowe działanie które ma zmusić klienta do szybkiego zakupu kolejnego modelu.

Na rynku dostępne są produkty firm na co dzień nie zajmujących się produkcją telefonów komórkowych. Nauczony doświadczeniem innych wolę wybrać telefon od producenta który na telefonach się zna. Co z tego że telefon można bez obawy wrzucić do betoniarki gdy jego oprogramowanie pozostawia wiele do życzenia - być może to się zmieniło. Mam jednak w pamięci czasy gdy wydanie 1000 zł na taki pancerny telefon po jakimś czasie okazywało się nietrafioną inwestycją. Telefon był odporny lecz trafiał do serwisu z powodu oprogramowania, wieszał się co jakiś czas. Ponad to podstawowe funkcje telefonu dotyczące zarządzania kontaktami były na poziomie pierwszych telefonów komórkowych.


Xcover2 w basenie Xcover2 w basenie
Xcover2 w wodzie czuje się jak ryba
Zdjęcia wykonane smartfonem Samsung Xcover2


Xcover 2

W dalszej części znajdą się informacje dotyczące użytkowania Xcovera2 po dwóch latach w takich warunkach do jakich został stworzony. Wyszła już kolejna wersja tego modelu więc można rozważyć zakup Xcovera3 - z większą ilością pamięci.

Spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat Xcovera2 zarówno co do parametrów jak i trwałości. Jedne i drugie są wyolbrzymione chociaż ilość pamięci tego telefonu jest delikatnie mówiąc nie z tej epoki. Wytrzymałość jest bardzo dobra i to o nią chodzi w tym modelu.

Xcover2 w basenie Xcover2 w basenie
Słodka woda z chemią jest mu niestraszna
Zdjęcia wykonane smartfonem Samsung Xcover2


Tutaj muszę napisać kilka zdań o Xcoverze3 po suchych testach sklepowych. Zakup tego modelu stoi pod dużym znakiem zapytania. W zasadzie bez dotykania tego telefonu widać, że nie jest on wygodny w zwyczajnym używaniu w terenie, a jego odporność budzi wielkie zastrzeżenia. Na plus można zaliczyć 4,5" wyświetlacz przy minimalnie większych rozmiarach od Xcovera2. Trudno określić czy minimalny wzrost gabarytów Xcovera3 zapewnia jeszcze kieszonkowe rozmiary czy zaczyna być już niewygodny w użyciu.

Xcover2Xcover3
Wymiary (wys. x szer. x grub.) / waga
Wymiary: 130.5 x 67.7 x 12 mm
Waga: 148,5 g
Wymiary: 132.9 x 70.1 x 9.95
Waga: 154 g

W Xcoverze3 klawisz spustu migawki umiejscowiono obok klawiszy pogłaśniania, skutkiem tego jest brak możliwości wykonania zdjęć jedną ręką! (zasłaniamy sobie obiektyw!). Mimo dedykowanego przycisku musimy użyć dwu rąk….. Bardziej komfortowo wykonamy zdjęcie Xcoverem2. To duży minus w pewnych warunkach możliwość wykonania zdjęcia z użyciem jednej ręki jest nieoceniona.

Xcover3 nie ma zatyczek gniazd USB i słuchawkowego. W zwyczajnym użytkowaniu w terenie mogą się one zapchać paprochami lub błotem. Kilkukrotnie miałem Xcovera2 w rękach pokrytych warstwą błota, gdyby nie zatyczki, złącza te zostały by zatkane, co gwarantowało by interesującą walkę o możliwość ich dalszego wykorzystywania. Pomijając te przypadki ubłocenia, raczej nie częste, w terenie złącza zapychają się po prostu kurzem, igliwiem czy innymi nieczystościami, które mimo woli dostają się nam do kieszeni, czy wprost do złącz. Dochodzą opinie iż przy kontakcie z wodą w skutek braku zatyczek Xcover3 szwankuje. Na przykład przechodzi w tryb słuchawkowy (woda powoduje zwarcie w gnieździe, telefon rozpoznaje to jako podłączone słuchawki), często Xcover3 jest „uziemiony” przez parę godzin zanim wyschnie.

Kolejnym minusem jest brak zamka na tylnej pokrywie. Niektórzy wyśmiewali ten zamek w Xcoverze2 - że nic on nie daje. Fakt nie jest on zamkiem całej klapki lecz podczas upadku gdy zaczepy na obrzeżach tylnej pokrywy odczepią się, nie odleci nam ona w nieznane. A w większości przypadków gwarantuje wodoszczelność bo uszczelka osadzona jest wokół baterii, a nie na obrzeżach tylnej pokrywy. Więc zamek ten utrzymując tylną pokrywę na swoim miejscu dociska też uszczelkę.

Osobnym tematem jest oprogramowanie, w Xcoverze2 jest więcej przydatnych skrótów do ustawień z klawiszy niż w Xcoverze3, czułem się jakbym miał telefon innego producenta. To odczucia z pierwszego kontaktu z następcą Xcovera2. Będąc w ekranie startowym po przyciśnięciu przycisku menu mamy podgląd uruchomionych aplikacji – w Xcoverze2 w tym miejscu jest dostęp do różnych ustawień. Natomiast po wciśnięciu lub wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku Home uruchamia się przeglądarka internetowa – w Xcoverze2 podgląd uruchomionych aplikacji oraz menadżer pamięci. Wolę rozwiązanie skrótów z Xcovera2. Nie rozpisuję się tutaj na temat oprogramowania bo nie zdążyłem się przyzwyczaić do filozofii nawigacji w tym telefonie. Przy kolejnym kontakcie z Xcover3 okazuje się że można się przyzwyczaić do nowej filozofii nawigacji, ustawienia telefonu są równie szybko dostępne (tym razem ikonka w panelu powiadomień). Jednak nie znalazłem szybkiego skrótu do menadżera pamięci. Poniżej porównanie funkcji przycisków obu modeli Xcover. Mamy w zasadzie te same opcje umiejscowione w innym miejscu. Jednak brakuje mi dostępu do menadżera pamięci.

Xcover3 nieprzemyślany przycisk aparatu Xcover3
Nieprzemyślany przycisk aparatu w Xcover3 - wykonując zdjecie zasłaniamy sobie obiektyw! Ustawienia telefonu znajdują się w panelu powiadomień.
Zdjęcia wykonane smartfonem Samsung Xcover2


Xcover2Xcover3
Przycisk menu
  • Naciśnij, aby otworzyć listę opcji dostępnych na bieżącym ekranie (Na panelu głównym dostęp do ustawień telefonu).
  • Naciśnij i przytrzymaj, aby uruchomić usługę wyszukiwania Google Search.
  • Naciśnij aby otworzyć listę ostatnich aplikacji.
  • Naciśnij i przytrzymaj, aby otworzyć listę opcji dostępnych na bieżącym ekranie (Na panelu głównym brak dostępu do ustawień telefonu - ikonka w panelu powiadomień).
Przycisk home
  • Naciśnij, aby włączyć ekran, podczas gdy ekran jest zablokowany.
  • Naciśnij, aby powrócić do ekranu startowego.
  • Naciśnij i przytrzymaj, aby otworzyć listę ostatnich aplikacji oraz menadżera pamięci.
  • Naciśnij, aby włączyć ekran, podczas gdy ekran jest zablokowany.
  • Naciśnij, aby powrócić do ekranu startowego.
  • Naciśnij i przytrzymaj, aby uruchomić Google.

Xcover3 to pomyłka Xcover2
Robiąc zdjęcia Xcoverem3 zasłaniamy obiektyw!
Xcover3 nie ma zamka tylnej pokrywy!
Xcover3 nie ma zaślepek złącza USB i słuchawkowego!
Xcover3 załączy latarkę z przycisku dopiero po włączeniu telefonu!
 
Zdjęcie wykonane smartfonem Samsung Xcover2
Xcover2 może służyć do wykonywania zdjęć jedną ręką, np podczas jazdy na rowerze.
Położenie spustu migawki zapewnia pewny chwyt, co najważniejsze nie zasłaniamy obiektywu.


 
Zdjęcie wykonane smartfonem Samsung Xcover3

Czekamy na Xcover4 bo Xcover3 to drastyczne obniżenie funkcjonalności.


Parametry

Z założenia tego typu telefony nie są dla graczy czy kolekcjonerów nowinek technicznych. Xcover 2 posiada śmiesznie małą ilość pamięci jaką możemy wykorzystać, jest to 1 GB. W danych katalogowych podawane jest 4 GB, wychodzi na to że 3GB zarezerwowane jest dla aplikacji systemowych. Aby nie było tak przyjemnie nie można przenosić aplikacji na dodatkową kartę pamięci. To w zasadzie jedyne wady wprowadzone celowo aby nie przywiązać się zbytnio do telefonu który powinien działać kilka lat. Tak, ograniczenia te są absurdalne (w telefonach za 200 zł nie ma takich uciążliwości) przez niektóre osoby odbierane są jak kpina z klientów.

Xcover2 w basenie Xcover2 w basenie
Słona woda również nie robi wrażenia na Xcoverze2
Zdjęcia wykonane smartfonem Samsung Xcover2


Na szczęście aplikacje GPS pozwalają na przechowywanie danych i map na dodatkowej karcie, a to potrafi pochłonąć nawet tą o największej pojemności. Aparat czy dyktafon można ustawić aby zapisywał dane na karcie dodatkowej. Są też aplikacje przechowujące dane lub umożliwiające ich eksport na dodatkową kartę. Mimo niewielkiej ilości pamięci po zakupie karty zewnętrznej telefon jest wystarczający dla osoby wykorzystującej telefon jako GPS oraz korzystającej z zestawu aplikacji organizacyjno – edytorsko - edukacyjno - inżynierskich.

Xcover2 w podziemiach krakowskiego rynku Xcover2 w podziemiach krakowskiego rynku
Xcover2 w podziemiach krakowskiego rynku
Zdjęcia wykonane smartfonem Samsung Xcover2


O innych parametrach Xcovera2 nie ma sensu się rozpisywać łatwo wyszukać je w Internecie. Aparat robi ładne zdjęcia jak na telefon, dobrze odwzorowuje kolory. Czterocalowy wyświetlacz jest czuły i precyzyjny jego rozmiar jest wystarczający i rozsądny dla pancernego telefonu. Im większa powierzchnia wyświetlacza tym łatwiej go uszkodzić. Telefon dało się użytkować nawet po przypadkowym częściowym zalaniu wyświetlacza parafiną. Oczywiście reagowały miejsca bez warstwy parafiny, którą łatwo było zmyć pod bieżąca ciepłą wodą. Oczywiście tak jak w każdym smartfonie wyświetlacz nie działa gdy jest mokry. W Xcoverze2 ekran dotykowy jest lepszej jakości jednak również, co jest normalne, występują problemy z jego działaniem podczas deszczu, czy w przypadku różnic temperatury, gdy para wodna wykrapla się na telefonie.

Fizyczne przyciski aparatu mają dobrze dobraną siłę nacisku lub są tak umiejscowione że telefon nie włącza się gdy jest noszony w kieszeni. Problemem zwykłych telefonów lub tych wodoodpornych jest włączanie lub wyłączanie się telefonu w kieszeni lub losowy wybór przeróżnych ustawień i aplikacji. Często wyświetlacz reaguje po przypadkowym włączeniu w kieszeni robiąc niezły bałagan. Aby tego uniknąć trzeba skonfigurować wzór blokady ekranu który rysujemy palcem aby odblokować telefon (Ustawienia › Ekran blokady › Blokada ekranu › Symbol). Noszę Xcovera2 w kieszeni nie mam ustawionego wzoru blokady i nic samo się nie załącza.


Tryb oszczędzania energii + powerbank z panelami słonecznymi zapewnia niezależność energetyczną podczas wałęsania się po lasach, plażach i nieczynnych kopalniach.
Zdjęcia wykonane aparatem Canon EOS 600D


Załączanie się telefonu w kieszeni może zależeć od charakteru użytkownika czyli sposobu postępowania z telefonem. Znane są przypadki gdzie Xcovera2 załączał się w kieszeni. Niemniej jednak ja nie mam ustawionych żadnych blokad. Aby nie skłamać muszę napisać że i mnie się przydarzyło takie niekontrolowane załączenie telefonu. W ciągu tych dwu lat było to dosłownie kilka razy i prócz włączenia się aplikacji nic się nie stało ponieważ telefon po chwili bezczynności sam się w kieszeni wygasił.

Dużą zaletą jest dodatkowy fizyczny przycisk spustu migawki aparatu, dzięki temu robimy zdjęcia jak małym aparatem kompaktowym, z użyciem jednej ręki. Ten dodatkowy przycisk jest ogromnym ułatwieniem czy to pod wodą czy na powierzchni. Przycisk ten umiejscowiony jest w idealnym miejscu, zapewnia stabilność wykonania zdjęcia z użyciem jednej ręki.

Kolejnym dużym plusem jest możliwość włączenia latarki po dłuższym przytrzymaniu przycisku pogłaśniania (wyłączamy kliknięciem ściszania) bez potrzeby włączania telefonu. Bez tych skrótów klawiszowych nie wyobrażam sobie teraz smartfona. Bardzo wygodne są skróty do niemal wszystkich ustawień telefonu z przycisku menu i home.


Wytrzymałość


Zwykły smartfon, nawet samsunga pęka od noszenia w torebce...
Zdjęcie wykonane smartfonem Samsung Xcover2
Ten model to absolutny strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o trwałość. Jest też stosunkowo tani jak na model pancerny. Jego zaletą są niewielkie rozmiary w porównaniu z odpornymi na wszystko modelami „specjalnymi”. Nie trzeba go też zaopatrywać w gumowane obudowy co powiększa tylko wymiary zewnętrzne i pogarsza ergonomię. Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie upuszcza go dla testów ani nie tłucze go młotkiem. Jego odporność jest na wszelki wypadek abyśmy nie martwili się, że obudowa pęknie od samego noszenia telefonu w pokrowcu. Podkreślić trzeba to iż przez dwa lata zdarzających się upadków i otarć tylna pokrywa nie ma żadnych uszkodzeń. W tradycyjnych smartfonach często obudowa pęka sama od siebie, nawet gdy telefon noszony jest w torebce.

Xcover2 w basenie Xcover2 w basenie

Bez wstrząsoodporności Xcover2 posiadał by artystyczną pajęczynkę na wyświetlaczu
Zdjęcia wykonane smartfonem Samsung Xcover2


Testowany model kilka razy upadł przez przypadek na płytki czy skały, przekoziołkował po wyłożonych płytkami schodach, jest systematycznie myty z błota pod bieżącą wodą. Robił zdjęcia pod wodą (w basenie i w morzu) na głębokości około jeden metr. Pod wodą unikałem gwałtownych ruchów Xcoverem2 z obawy aby zawirowania wody nie wyrwały zatyczek złącz, wolałem nie testować jak bardzo można nim miotać pod wodą. W jaskini testowany był jako aparat. W niedużej sztolni służył w sytuacji awaryjnej za czołówkę (wsunięty za gumowy pasek czołówki ledwo świecącej trybem awaryjnym) - dioda tego telefonu ma silne światło. Służył przez tydzień jako GPS w terenie podczas dużych upałów. Xcover2 działa do tej pory bez zarzutu.

Xcover2 w jaskini Xcover2 w jaskini
Xcover2 rozświetla mroki jaskiń. Dobry jest też do makr, na zdjęciu muszla zalana polewą kalcytową.
Zdjęcia wykonane smartfonem Samsung Xcover2


Utrzymanie wodo i pyłoszczelności, odpis z instrukcji obsługi

XCover2

Wodo i pyłoszczelność urządzenia zależy od tego, czy urządzenie zostało szczelnie zamknięte. Aby nie uszkodzić urządzenia, należy przestrzegać następujących zasad.

• Nie trzymaj urządzenia dłuższy czas pod wodą i nie używaj go w deszczu.

• Nie wystawiaj urządzenia na działanie słonej lub jonizowanej wody ani wody pod wysokim ciśnieniem.

• Jeśli urządzenie jest mokre, dokładnie je wytrzyj czystą miękką szmatką.

• Osłony urządzenia (tylna pokrywa, osłona złącza słuchawkowego i osłona gniazda wielofunkcyjnego) mogą się poluzować, jeśli zostanie upuszczone lub coś w nie uderzy. Należy patrzeć, czy wszystkie osłony dobrze przylegają i są szczelnie zamknięte. W przeciwnym razie mogą one przepuszczać wodę i pył.

• Osłonę gniazda wielofunkcyjnego należy utrzymywać w czystości i uważać, aby jej nie uszkodzić.

W instrukcji jest informacja aby nie przetrzymywać urządzenia dłuższy czas pod wodą i nie używać go w deszczu. Jest też ostrzeżenie aby telefon nie miał kontaktu ze słoną lub jonizowaną wodą ani wodą pod wysokim ciśnieniem. Mimo tego Xcover2 przetrwał kąpiele w słonej wodzie. Porzucony na słonecznej plaży, pokrył się niewielkim białym osadem odparowanej soli.

Xcover2 w morzu
Xcover2 to dobry pływak
Kadr z filmu wykonanego smartfonem Samsung Xcover2


Xcover2 to telefon do zdjęć podwodnych Xcover2 to telefon do zdjęć podwodnych
Dzięki trybie fotografowania „WODA” Xcover 2 wyśmienicie nadaje się do zdjęć podwodnych.


Ciężko oczekiwać za ten przedział cenowy aby tym telefonem rzucać, a on posłuszne to wytrzymywał. Wyświetlacz nie jest absolutnie odporny na zarysowania, może się wiec porysować gdy telefon będzie noszony na przykład w jednej kieszeni z kluczami. Jednak nikt przy zdrowych zmysłach świadomie tego nie robi. Testowany model po tylu przygodach posiada małe rysy na wyświetlaczu, nie są one dobrze widoczne i nie przeszkadzają w ogóle w użytkowaniu. Co najważniejsze wyświetlacz nie jest spękany co niejednokrotnie widziałem w o wiele droższych odpornych smartfonach.

Przy niefortunnym upadku pod określonym kątem i z określoną siłą mogą otworzyć się zaślepki od gniazda ładowania lub słuchawek oraz mogą rozpiąć się zaczepy tylnej pokrywy. Zamek tylnej pokrywy mimo odczepienia się zaczepów gwarantuje szczelność obudowy ponieważ uszczelka znajduje się wokół baterii w centralnej części pokrywy. Gdyby nawet po takim niefortunnym upadku wodoszczelność nie była zapewniona zamek ten jest bardzo ważnym elementem ponieważ pokrywa nie odleci gdzieś w nieznane. Tylna pokrywa jest na tyle duża że ta śruba nie jest jej jedynym zamknięciem jak to było w Solidzie B2710, pokrywę trzymają również zatrzaski rozmieszczone na jej obrzeżach.

Xcover2
Z lewej Xcover2 po wyjęciu z pudełka, po prawej Xcover2 po dwóch latach użytkowania


Boczki minimalne wystające ponad wyświetlacz, są ważnym elementem ochrony przed zniszczeniem. W telefonach bez obramówki wystającej ponad taflę Gorilla Glass istnieje większe prawdopodobieństwo zniszczenia wyświetlacza. W XCoverze 2 boczki wykonane są warstwowo, zapewniając wytrzymałość i redukcję naprężeń występujących podczas upadków. Wewnętrzna część to cienka obramówka wyświetlacza, zewnętrzna to zderzak pochłaniający całą energię upadku. Dzięki temu zabiegowi po latach upadków cienka obramówka wyświetlacza Xcovera 2 jest cała. Zewnętrzny element jako strefa zgniotu w jednym miejscu pękł i odpadł, dla estetyki został uzupełniony „płynnym metalem”. Nie wpływa to na wodoszczelność, pod boczek woda może się wlewać, to tylko „zderzak”.

Xcover 2, strefy zgniotu boczek i ramka
XCover 2 - warstwowa budowa. Boczek nie jest wykonany jako jeden odlew, to kombinacja dwu elementów co zapewnia dobre właściwości pochłaniania energii upadku. W telefonach gdzie boczek to jeden element łatwiej uszkodzić obudowę. W XCoverze 2 kawałek boczku odpadł po latach upadków, dla estetyki ubytek zalano "płynnym metalem".



Dbałość

Wiele osób sądzi że telefon wstrząsoodporny ma być odporny na wszystko i zwalnia to z myślenia. O wszystko trzeba dbać, po ładowaniu starannie trzeba osadzić zaślepki złącza USB, a co jakiś czas dobrze jest spryskać zaślepkę sprayem silikonowym (nie smarem) dla żywotności uszczelki. Gdy klapka zabije się kurzem to jej nie zamkniemy. Przy skrajnej niedbałości uszczelka może ulec trwałemu uszkodzeniu. Natomiast gdy przesadzimy i nasmarujemy zaślepkę smarem nie osadzimy jej, przesadnie natłuszczona będzie wypadać i nie zlikwidujemy tego zbyt szybko. O pancerny telefon dbamy jak o każdy telefon (np. wyświetlacz), odporność tego telefonu ma być tylko zapasem w sytuacjach awaryjnych.

Xcover2 spotyka tęczę

Xcover2 spotyka tęczę
Zdjęcie wykonane smartfonem Samsung Xcover2



Mimo upływu lat Xcover2 w roku 2017 z powodzeniem odkrywa podwodny świat.
Zdjęcie wykonane smartfonem Samsung Xcover2


Xcover2 wytrzymuje pod mujką ciśnieniową Xcover2 wytrzymuje pod mujką ciśnieniową Xcover2 wytrzymuje pod mujką ciśnieniową Xcover2 wytrzymuje pod mujką ciśnieniową
XCover2 dobrze radzi sobie w strumieniu wody z myjki ciśnieniowej. Kadry z filmu dokumentującego traktowanie XCover2, strumieniami wody pod ciśnieniem. Upalne lato samo podsunęło pomysł na walkę na myjki ciśnieniowe.
Kadry z filmu wykonanego smartfonem Samsung XCover2


Adam Kapturkiewicz 2015-2019
wstecz   dalej