Jak dbać o buty

Nie będzie tutaj żadnych odkrywczych rad i recept na mikstury do impregnacji obuwia. Aby buty się nam nie rozleciały musimy po prostu o nie dbać i to wcale nie w jakiś wymyślny sposób. Wystarczy po każdym zabłoceniu buty umyć i zaimpregnować. W glebie znajduje się kwas humusowy który niszczy skórę. Impregnatów do butów nie będę polecał, napiszę tylko że nowe buty impregnowałem po myciu na mokro. Po paru latach gdy nubuk nie był już taki ładny, był wytarty, stosowałem dowolne impregnaty nawet pastę do butów.

Często buty trekkingowe zostawiane są same sobie po wycieczce i zalęgają gdzieś z warstwą błota, to niszczenie sobie obuwia. Są też osoby myjące z dbałością swoje buty mydłem lub jakimiś żelami do ciała pod prysznic – to jest szkodliwe dla skóry. Mycie butów i ich suszenie bez impregnacji też nie jest dobre, skóra wysycha i pęka.

Aby zobrazować że mycie czystą wodą i impregnacja butów wystarcza w zachowaniu dobrej kondycji skóry, poniżej znajdują się zdjęcia tego samego buta w momencie zakupu po 3 latach bardzo intensywnego użytkowania i po trzynastu latach używania. Skóra do tej pory nie jest spękana, mimo poważnego wytarcia podeszw ich przebicia i pęknięcia. Były to nubukowe buty Scarpa Main.


Widok z boku:

2002

2005

2015

Cholewka:

2002

2005

2015

Nosek:

2002

2005

2015

Podeszwa:

2002

2005

2015
Adam Kapturkiewicz 2015
wstecz   dalej