TrekBuddy

Kilka podstawowych rad dla początkujących użytkowników Trekbuddy. Po opis odsyłam na forum TrekBuddy.

Ściągamy plik instalacyjny i instalujemy TrekBuddy. Nie wiem jak w najnowszych wersjach jeszcze rok temu aplikacja instalowała się w pamięci telefonu. Zalecane jest aby program był na karcie tam gdzie mapy, a te zajmują wiele miejsca więc pamięć telefonu szybko się nam skończy.

Aby Trekbuddy zapisywał swoje dane na karcie i z karty odczytywał mapy, postępujemy tak jak opisano we wstępie. Kopiujemy folder TrekBuddy wraz z całą zawartością na kartę pamięci, odpalamy program wchodzimy w ustawienia do menu „Basic”. Następnie w polu „Data Dir” wpisujemy ścieżkę dostępu do folderu na karcie „file:///mnt/extSdCard/TrekBuddy/”. Możemy też wpisać ścieżkę dostępu do mapy/atlasu który ma się ładować automatycznie przy starcie TrekBuddy. Robimy to w polu „Startup map” wpisujemy np. „file:///mnt/extSdCard/TrekBuddy/maps/beskidy/atlas/atlas.tar”. Mapy jednak nie musimy koniecznie przypisywać. TrekBuddy i tak spyta się czy wybrana mapa ma być mapą domyślną - przynajmniej tak było w mojej wersji.

Po instalacji kopiujemy mapy/atlasy do katalogu maps w folderze głównym programu. Następną ważną rzeczą jest dogranie CMSów (nie wiem czy w nowych wersjach są w pakiecie) do katalogu ui-profiles. CMSy to dodatkowe ekrany z danymi GPS np. ekrany z danymi dla rowerzystów, piechurów, geokaszerów. CMSy ściągamy z forum TrekBuddy:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=5027&highlight=cmsy+pobrania

http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=6658&highlight=cms+480x800
lub z innego źródła.

CMSy to kilka plików .xml i .png, zazwyczaj spakowanych. Wypakowujemy je do katalogu Ui-profiles w folderze głównym TrekBuddy. CMSy powinny być dostosowane do rozdzielczości ekranu inaczej mogą być np. „za małe”.

Odpalamy Trekbuddy i jeśli mamy tradycyjny telefon wciskamy dwa razy klawisz #, który umożliwia przełączenie między ekranami CMS. Jeśli mamy smartfona klikamy dwa razy w prawy dolny róg ekranu aby dostać się do ekranów CMS.

Początkujący powinien zapoznać się ze struktura katalogów programu. Istotne dla użytkownika są katalogi:

Maps – tu przechowujemy mapy
Resources – tutaj możemy wgrać plik graficzny w formacie .png,
będzie on ekranem startowym Trekbuddy Tracks-gpx – w tym katalogu program przechowuje zapisane ślady Ui-profiles – w tym folderze znajdują się pliki CMS Wpts - w tym katalogu program przechowuje zapisane punkty

Strukturę katalogów musimy znać jeśli chcemy zarządzać zapisanymi śladami i punktami. Z poziomu programu nic nie zrobimy więc przydatna jest znajomość miejsca zapisu interesujących nas plików, gdyż musimy posiłkować się dodatkowym oprogramowaniem w celu analizy danych.



Adam Kapturkiewicz 2014
wstecz   dalej