Dla absolutnie początkujących

Kilka wskazówek dla absolutnie początkujących. Dla starszych telefonów z Javą np. Samsung Solid GT-B2710 pliki instalacyjne programów mają rozszerzenie .jar, dla telefonów z systemem android pliki instalacyjne mają rozszerzenie .apk.

Wspomniany Samsung Solid GT-B2710 jest starszym telefonem i nie obsługuje wielkich kart pamięci. Owszem „widzi” on karty 16 GB i działa poprawnie do czasu gdy nie pojawi się na karcie zbyt wiele plików. Parę lat temu załadowałem niestarowany atlas o pojemności około 2 GB, po uruchomieniu telefon zawiesił się i nigdy już nie „wstał”. Nie pomogło nawet wyciągnięcie batetii, trafił do serwisu. Początkowo Solidy miały kłopot z pracą programów w tle, obecnie dostępne modele nie maja tych mankamentów wszystko działa poprawnie, jest nowsze oprogramowanie.

Programy dla androida pobieramy z https://play.google.com/store, gdy nie mamy w telefonie dostępu do Internetu możemy ściągnąć plik instalacyjny programu za pomocą strony http://apps.evozi.com/apk-downloader/, tak ściągniemy tylko darmowe programy, płatnych nie pobierzemy w ten sposób.

Instalacja programu polega na skopiowaniu pliku instalacyjnego do pamięci telefonu lub dodatkowej karty telefonu i uruchomienia tego pliku. W androidzie przy instalacji z pliku trzeba ustawić w opcjach możliwość instalacji z niepotwierdzonych źródeł.

Niektóre telefony nie oferują możliwości instalacji programów na dodatkowej karcie pamięci. Jest to kłopotliwe, ponieważ nie każdy telefon oferuje przyzwoitą ilość wbudowanej pamięci, którą zapełniają nasze dane w postaci śladów punktów oraz przede wszystkim mapy. Poniższe uwagi dotyczą telefonu Samsung Xcover2.

Locus Map zainstalował się sam na dodatkowej karcie pamięci. Trekbuddy instaluje się na wbudowanej karcie pamięci telefonu. Na szczęście w ustawieniach możemy wpisać ścieżkę dostępu do danych przechowywanych na dodatkowej karcie pamięci. Ja skopiowałem po prostu strukturę katalogów na dodatkową kartę i ustawiłem ścieżkę dostępu w menu Basic. W „Data Dir” wpisałem „file:///mnt/extSdCard/TrekBuddy/”. Analogicznie w „Startup map” wpisujemy np. „file:///mnt/extSdCard/TrekBuddy/maps/beskidy/atlas/atlas.tar”. W celu wyboru mapy startowej zamiast pisać żmudnie ścieżkę dostępu (zależy to od naszej struktury katalogów) w menu Desktop odznaczamy opcje „no question” – wówczas przy uruchomieniu TB spyta się jaką mapę startową chcemy ustawić.


Adam Kapturkiewicz 2014
wstecz   dalej