OkMap
Oczywiście nałożyć ślad można w Google Earth czy mapach Google. Mimo to może zaistnieć sytuacja w której chcemy mieć swój ślad na dokładnej mapie topograficznej.
Do tego celu pobrałem z internetu OkMap w wersji 10.11.2, program w wersjach wyższych od 10.12.2 jest komercyjny. Ze strony programu (http://www.okmap.org/) można pobrać wersję trial, jednak posiada ona ograniczenia.
W tym przykładzie posłużymy się najpopularniejszym formatem używanym przez użytkowników Locusa/Trekbuddy, wczytamy mapę OziExplorer (*.map). Mapa taka składa się z dwóch plików graficznego np. w formacie *.jpg i kalibracyjnego *.map.
Wczytywanie mapy
Po uruchomieniu programu z górnego menu wybieramy "File/Load/Map", przy nazwie pliku wybieramy format (*.map).
![]()
Wczytywanie śladu
Gdy mapa jest załadowana, wczytujemy ślad, z górnego menu wybieramy "File/Load/Waypoints, routes, tracks (multi)", przy nazwie pliku wybieramy format. Mój ślad był łączony z kilku i być może dla tego program nie chciał przyjąć pliku w formacie *.gpx więc przekonwertowałem ślad programem GPSBabel do formatu *.mps.
![]() ![]()
Po załadowaniu śladu możemy nieco zmienić jego wygląd, czyli przykładowo opis, kolor, grubość. Możemy wyłączyć widzialność opisu, śladu, zmienić symbol końca trasy i inne. Aby to zrobić klikamy prawym przyciskiem myszy na śladzie i wybieramy z rozwijanego menu:
"Single object/Modify/track: nazwa naszego śladu".
![]()
Zapis mapy z nałożonym śladem
Przed zapisem w menu „Zoom” ustalamy powiększenie na „100%”.
Aby zapisać mapę z nałożonym śladem wybieramy w menu: "File/Save/Map image at zoom level". Mapę możemy zapisać w formatach *.tif, *.jpg, *.png, *.gif, *.bmp, *.wmf, *.emf.
Adam Kapturkiewicz 2017
|
![]() ![]() ![]() |