Prezentacja przydatnego oprogramowania

Coraz więcej wydawnictw sprzedaje skalibrowane mapy do Trekbuddy, które też działają na innych programach. Do celów turystycznych w zupełności takie mapy wystarczają.

    Przykładowe wydawnictwa, zapewne do tej listy dołączają i inne.
  • Cartomedia
  • Compass
  • ExpressMap
  • Galileos
  • Sygnatura

Jednak czasem możemy potrzebować niestandardowej mapy. Kto kiedyś nie marzył aby przetrzepywać las z mapą szczegółową lub porównywać teren z mapami przedwojennymi lub też po prostu wystarcza nam mapa udostępniana za darmo.

Z pomocą przychodzą programy przydatne do tworzenia własnych map, co więcej są one darmowe, często tworzone przez użytkowników Trekbuddy.

Opisy (oraz linki do pobrania) wszystkich programów do tworzenia map w formacie TAR znajdują się na forum Trekbuddy oraz innych stronach internetowych. Pozwolę sobie zamieścić tutaj ich krótkie opisy.

MapoTero – Program służy do pobierania wybranego obszaru map z Geoportalu. Pobrana mapa jest niestarowana. W wyniku otrzymujemy katalog „set” z „kaflami” rastrowymi i pliki o rozszerzeniach .set i .map.

NoTo1 v.5 – Program służy do łączenia kafli pobranych przez MapoTero z Geoportalu 2. Sklejona mapa jest niestarowana. W wyniku otrzymujemy plik kalibracyjny .map oraz sklejoną mapę .jpg. O tym programie przy okazji opisu MapoTero ponieważ jest to program wspomagający.

TB Mapper – Służy do starowania (spakowania) mapy np. ściągniętej przez program MapoTero. Możemy też za pomocą tego programu utworzyć atlas, czyli kilka map w różnej skali, które możemy szybko przełączać. Programu TBmapper możemy również użyć do łączenia kafli z katalogu „set” w całość.

PhotoScape – Programu możemy użyć do łączenia kafli z katalogu „set”, gdy nie mamy pliku kalibracyjnego .map. Możemy dzięki PhotoScape połączyć kafle w całość.

TB Cutter – Program służy do podziału na kafle skalibrowanej mapy, która jest w jednym pliku rastrowym.

atlas_bat_tar.exe –bardzo wygodny i prosty w obsłudze program do tworzenia i edycji atlasów do Trekbuddy.

MobileAtlasCreator, MapMaker – Programy służą do tworzenia pojedynczych map lub całych atlasów z dostępnych darmowych map, do wyboru mamy kilka map z całego świata jakie oferują nam te programy.

OziExplorrer – program wykorzystujemy do kalibracji skanowanych map lub innych map w pliku rastrowym do których nie posiadamy pliku kalibracyjnego.

Kafelkarz – Program służy do pobierania wybranego obszaru map udostępnianych przez serwisy mapowe. Kafelkarz zapisuje mapy w formacie dla OziExplorer i TrekBuddy.

ZumiBuddy – Program służy do tworzenia map dla Polski z wykorzystaniem serwisów Zumi i MapGo. Program tworzy mapy w formacie dla TrekBuddy i OziExplorer, te formaty z kolei łatwo dostosować dla Locusa.

OkMap – Zaawansowany program dla turystycznych odbiorników GPS. Można wykorzystać go do nanoszenia śladu zapisanej wycieczki na skalibrowaną mapę.

GPSBabel GPSBabel konwertuje punkty, ślady i trasy między popularnymi odbiornikami GPS, takimi jak Garmin, Magellan oraz wieloma programami GPS używanymi na smart fonach czy popularnym Google Earth. Służy do konwersji różnych formatów plików używanych w oprogramowaniu mapowym.

Adam Kapturkiewicz 2014-2017
wstecz   dalej